Колкото по-естествено изглежда дворът, толкова по-добре – това е мнението на повечето клиенти, обяснява Ивайло Трайков, собственик на dvorche.com, пред в-к „24 часа“. Опитът го научил, че за идеалния вид не е решаващ броят на растителните видове, а тяхното използване.
Дори ако не тръгвате от нула, а само ще правите „ремонт“. За гарантиран резултат направете консултация с експерт – инвестицията не е голяма, а ще се изплати с гледка, която ще ви радва години наред. Имайте предвид 10-те основни условия и градината ви ще е №1 напролет, казва Ивайло Трайков.
- При избора на градински стил се съобразете с архитектурните особености на дома. Може би отдавна метаете за японска градина, но дали тя ще хармонира с къщата ви? Най-универсално е средиземноморското звучене, вероятно и затова се забелязва тенденция за налагането му.
- Дайте си реална сметка точно за какво ще служи дворът. Ако е само за красота, е едно, ако ще прекарвате в него повече време или ще организирате градински партита, друго. При желание да си отглеждате в някой кът екологично чисти подправки, зеленчуци и плодове, организацията на парцела ще се подчини на съвсем различни правила. Според наблюденията на фирмите за ландшафтен дизайн „зелените“ мотиви излизат от селския двор и набират привърженици в големите градове. Няма да изместят поръчката „моят двор да е по-хубав от комшийския“, но пък конкуренцията вдига летвата, коментират експертите.
- Съобразете се с изложението, релефа, формата и големината на мястото. Класическата рецепта за разполагане на флората е в посока изток – запад, за да бъде огрявана от слънцето в естествения му ход. Модерните подходи и технологии пък изтръгват маскимума от всяко парче земя. Е, има и ограничения. Логично е, че колкото и да ви запленяват на картинка, екзотични топлолюбиви растения ще залинеят бързо в сенчестия ъгъл на градината. Или че симетрично оформление на алеите и зелените площи ще се „бие“ с неправилни контури на парцела. От значение е и как ще се разположат най-атрактивните растения, за да се използва перспективата. Но това са неща, които човек долавя дори само с вроденото си естетическо чувство. Най-честата грешка според озеленителите е, че в стремежа си да „разтегнат“ ограничената площ на градината хората губят мярка. Ненаситното добавяне на още и още цветя и храсти в крайна сметка води до обратен ефект. Често ефектът от няколко силни и качествени растения е по-впечатляващ от стотици вплетени едно в друго. Вредно е и педантичното търсене на идеалните условия. Организацията на пространството често печели от превръщането на някой трудно отстраним дефект в естетическо изненада. Например наклоненият терен „плаче“ за тераси и водни каскади, ако площта позволява.
- Примирете се с почвата такава, каквато е. Не мъчете и себе си, и нея с неподходящи за особеностите й растения. Дори да смените повърхностния слой – скъпо и трудоемко начинание, ефектът ще е временен. В случай че непременно държите на някое нетипично за района цвете, то може да бъде поставено в контейнер с подбрана според изискванията му пръст, но като цяло трябва да съобразите избора си с даденостите.
- Решете каква ще бъде оградата- от това зависи до голяма степен и каква флора ще може да се разгърне зад нея. Наложилите се като правило в подвитошките квартали подобия на крепостни зидове например хвърлят сянка и предполагат едни решения, живите плетове край телени мрежи – други. В случай че реорганизирате мястото и нямате търпение да скриете имота зад зелен параван от виещи се растения – трети.
- Редактирайте списъка с избраните от вас растения, ако те ще са достъпни за деца. Много от красивите храсти и цветя имат шипове, други са отровни. Вниманието трябва да е двойно при алергични хлапета в семейството. Дори някои типични за българската леха представители могат да причинят обрив при докосване. Други са рай за насекомите и могат да станат косвена причина за ужилвания. Затова пък лавандулата, розмаринът, резенето ги пропъждат.
- Погрижете се градината да има фасон през всички сезони. През студените месеци окото може да бъде „излъгано“ с багрите на храсти и дървета с различни по цвят и форма листа. Декоративната лоза пламти в наситеночервено през есента, бялото на зимата сияе на фона на вечнозелени видове в различни нюанси на маслинено, петролено, сребристо. Лукувични цветя оживяват лехите рано напролет.
- Изберете мястото за отдихпредварително, за да проектирате пътека до него. Импровизациите са изкушаващи, но резултатът е протрита морава.
- Съобразете се с изискванията на насажденията по отношение на водата. Има различни системи за напояване, по-обикновените са и на достъпни цени. Но ако ще поливате ръчно, разположете вечно жадните видове близо до чешмата, за да не ги намразите при всекидневното мъкнене на лейката. Глезотията езерце с лилии изисква повече инвестиции и упорство, но пък освен да радва окото освежава въздуха в жарките летни дни.
- Не си поставяйте свръхцели. Като палми с маймунка, подобие на Ниагарския водопад, дворцови паркове с десетки статуи. Следвайте вкуса си, съобразете се с начина си на живот и изискванията на растенията и няма начин да не се получи идеалното за вас.